About Us

We are a software & engineering firm based in the pearl of the Aegean -- Izmir, Turkey. We work with leading firms in the United States and Europe to bring the BIM vision into reality, at scale.

Our Core Values

1. Serve everyone, always
Work is most meaningful when we create value that serves others—we exist as a company to serve our customers. Without customers to serve we will cease to exist. Internally, as a team, we must serve one another so we can to create great products, services and experiences for our customers. We can’t allow internal difficulty to get in our way, so we overcome challenges together. We don’t just seek our own good, rather actively seek the good of others.

 

 

 

2. Look beyond the money
It’s been said that the love of money is the root of all kinds of evil. We reject the teaching that the purpose of business is to maximize value for just shareholders. Instead, we hold to this view – the chief end of business is to maximize returns for all stakeholders. We believe this approach is the solid foundation for sustainable financial returns and impact. Our stakeholders include our customers, employees, shareholders, supply chain, community, environment and world. Rather than inward focused greed, we want outward focused blessing.

 


3. Enjoy hard work
There is a great deal of confusion regarding the purpose and value of ‘work.’ To us work is the use of discretion, problem-solving or creativity to achieve a given output, and work is good! Is work hard? Sure! But, when we put in a good day’s work, we feel good about it. We know it served others and we’re proud of a job well done. Our work isn’t just a way to get a paycheck and if there are parts of our work that are needlessly burdensome, we identify and eliminate as dysfunction. Hard work that serves others generates dignity.

 

 

4. Produce quality
The process of producing consistent quality is extremely challenging. It will require high-standards of ourselves, each other, clients and partners. High-quality work stands the test of time, produces a higher level of job satisfaction and personal pride. Holding each other accountable can be interpersonally risky, but we stand up for quality. 

 


5. Lay bricks of trust
The ability to rely on one another is the single most important foundation of any organization or relationship. Trust is built over time. We must make commitments we can keep, keep them and communicate immediately when abnormal circumstances arise. We must not just consider our own interests, but also the interests of others. We are consistently reliable both individually and as a company. 

 

6. Courageously take risks
On the path of creating net-new products for customers, we will fail, and that is okay! Sure, we want to “be right” more often than “we’re wrong.” We take smart leaps of faith, with criteria for success and failure. In our company, failing must not produce condemnation or shame, rather put higher value on trying our very best.

 


7. Be real—inside, out
It’s easy to make things look good on the outside, but we want to know they are actually good on the inside. This has massive implications on all our work and results. Personally, we live out lives of integrity—we walk what we talk. If we miss our goals, we own it and say so—no covering up. We don’t misrepresent what our products can do. Integrity is sustainable.
 

 

 

8. Get better and better
As an organization and as individuals not one of us is perfect. We may, and should, get a lot of things right. But, we will also fail. Admitting our failure and correcting for it is a source of strength, not shame. We extend forgiveness when wronged.

 

 

9. Sow to reap
We know that a harvest is the result of seeds being faithfully sown. If we don’t do the hard work of sowing, we will reap nothing. How we “sow” looks different in every team and role, but the principle remains true--we will reap what we sow. 


10. Be remembered by love
Our products and services will exist for a time, but ultimately they will pass away. When all is said and done, we will be remembered by how we treated, served and appreciated those we had the opportunity to work with. Let’s not lose sight of the bigger picture.
 

 


 

1. Her zaman, herkese hizmet edin
Çalışmanın en anlamlı olduğu zaman, başkalarına hizmet edecek şekilde bir fayda sağladığımız zamandır. Şirket olarak bizler, müşterilerimize hizmet etmek için varız. Hizmet edecek müşteriler olmadığı sürece, bizler de var olamayız. Bir ekip olarak, müşterilerimize harika ürünler, hizmetler ve deneyimler sunabilmemiz için, kendi içimizde de birbirimize hizmet etmemiz gerekir. Ekip içerisindeki sorunların önümüzde engel oluşturmasına müsaade edemeyiz ve bu yüzden, zorlukların üstesinden birlikte geliriz. Yalnızca kendi iyiliğimizi değil, etkin bir şekilde birbirimizin iyiliğini gözetiriz.

 

2. Paranın ötesine bakın
Para sevgisi, her türlü kötülüğün kaynağıdır diye bir söz vardır. Bizler ticaretin amacının hissedarlara maksimum fayda sağlamak olduğu fikrini reddediyoruz. Bunun yerine, savunduğumuz fikir şudur: Ticaretin temel amacı, tüm paydaşlara maksimum fayda sağlamaktır. Bu yaklaşımın, sürdürülebilir bir şekilde kâr elde etmenin ve etki yaratmanın sağlam bir temeli olduğuna inanıyoruz. Paydaşlarımız müşterilerimizi, çalışanlarımızı, hissedarlarımızı, tedarik zincirimizi, içinde yaşadığımız toplumu, çevreyi ve dünyayı kapsamaktadır. Kibirle kendimize odaklanmaktansa, dışarıya odaklanıp bereket olmak istiyoruz.

 

3. Sıkı çalışmaktan zevk alın
Dünyada ‘çalışma’nın amacına ve değerine ilişkin ciddi bir kafa karışıklığı vardır. Bize göre çalışmak, belirli bir sonuca ulaşmak amacıyla muhakemeden, sorun çözmeden ve yaratıcılıktan faydalanmaktır ve çalışmak iyidir! Çalışmak zor mudur? Kesinlikle! Ama gün içerisinde sıkı bir çalışma gösterdiğimizde, bundan dolayı iyi hissederiz. Çalışmamızın başkalarına hizmet ettiğini bilir ve ortaya iyi bir iş çıktığı için gurur duyarız. İşimiz yalnızca bir maaş elde etme aracı değildir ve eğer işimizde bize gereksiz yere külfet olarak gelen noktalar varsa, bu sıkıntıları tespit eder ve çözeriz. Başkalarına hizmet eden sıkı çalışma, kişide bir şeref duygusu yaratır.

 

4. Kalite üretin
İstikrarlı olarak kalite üretme süreci, son derece zorlu bir süreçtir. Kendimize, birbirimize, müşterilerimize ve iş ortaklarımıza yönelik yüksek standartlara sahip olmamızı gerektirir. Üst kalite bir iş, zamana yenik düşmez, daha yüksek bir iş memnuniyeti yaratır ve kişinin yaptığıyla gurur duymasını sağlar. Birbirimizi denetleyip sorumlu tutmak, kişiler arası ilişkiler açısından riskli olabilir ancak kalite söz konusu olduğunda, el ele veririz.

 

5. Güven inşa edin
Kişilerin sırtlarını birbirine yaslayabilmeleri, herhangi bir kuruluşun ya da ilişkinin en önemli yegâne temelidir. Güven zamanla inşa edilir. Tutabileceğimiz sözler vermeli, verdiğimiz sözleri tutmalı ve sıra dışı durumlar baş gösterdiğinde, derhal iletişime geçmeliyiz. Yalnızca kendi çıkarlarımızı değil, başkalarının çıkarlarını da göz önünde bulundurmalıyız. Hem bireysel olarak hem de şirket olarak istikrarlı bir şekilde güvenilirizdir.

 

6. Cesaretle riskler alın
Müşterilerimiz için yepyeni ürünler yaratma yolunda, başarısız olacağız ve bu kabul edilebilir bir şeydir! Elbette, “yanlış” olmaktan çok, “doğru” olmak isteriz. Başarı ve başarısızlık ölçütlerini aklımızda bulundurarak, zekice gözümüzü karartırız. Şirketimizde, başarısızlığın kınamayla ya da utançla sonuçlanmaması, aksine elimizden gelenin en iyisini yapma yolunda bize teşvik olması gerekir.

 

7. İçten dışa sahici olun
Bir şeyleri yalnızca dışarıdan güzel göstermek kolaydır ama biz bunların içeriden de gerçekten iyi olduğunu bilmek isteriz. Bu, tüm çalışmalarımız ve ortaya çıkardığımız sonuçlar açısından ciddi bir önem taşımaktadır. Kişisel olarak, doğru ve dürüst yaşamlar süreriz. Söylediklerimizle yaptıklarımız birdir. Eğer hedeflerimize ulaşamazsak, bunu dile getirir, üstünü örtmeye çalışmayız. Ürünlerimizin neler yapabildiğini yanlış bir şekilde tanıtmayız. Doğruluk ve dürüstlük her durumda devam eder.

 

8. Gittikçe daha iyi olun
Şirket olarak ya da bireysel olarak, hiçbirimiz mükemmel değiliz. Birçok şeyi doğru bir şekilde yapabiliriz ve yapmamız gerekir. Ama aynı zamanda başarısız da olacağız. Başarısızlığımızı ve düzeltilmeyi kabul etmek bir utanç değil, güç kaynağıdır. Mağdur edildiğimiz durumlarda, bağışlayıcıyızdır.


9. Biçmek için ekin
Biliyoruz ki hasat, sadakatle ekilen tohumların ürünüdür. Eğer sıkı bir şekilde ekme işini yapmazsak, hiçbir şey biçemeyiz. “Ekme” işi, her ekipte ve rolde farklı görünebilir ancak temel ilke her zaman geçerlidir – ne ekersek, onu biçeriz.


10. Sevginizle hatırlanın
Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz bir süreliğine var olacak ancak nihayetinde geçip gidecekler. Her şeyin sonunda, birlikte çalışma fırsatına sahip olduğumuz kişilere nasıl davrandığımızla, nasıl hizmet ettiğimizle ve nasıl değer verdiğimizle hatırlanacağız. Bu büyük resmi gözümüzün önünden ayırmayalım.